Herkesin saç şekli ve yüz şekli farklıdır. Yüz şeklinize uygun saç modeli seçmeniz sizin daha güzel görünmenizi sağlar. Bazen arkadaşlarınızda çok hoş duran saç modelleri sizin yüzünüzde aynı etkiyi yaratmaz.

saç modeli

saç modeli

Bunun nedeni yüz şeklinizin farklı olmasıdır. Yüz şeklinize uygun saç modeli tercih etmek için öncelikle yüz şeklinizi ve bu yüz şekline yakışan saç modelini bilmeniz gerekir.

Hangi Saç Modeli Hangi Yüz Şekli için Uygundur

Yüzünüz yuvarlak ise saçlarınızın omuzlarınıza kadar uzamasına izin verin. Ön taraflarda kat olması yüzünüzün daha uzun görünmesine yardımcı olur. Kalın ve düz kaküller de yuvarlak yüzlüler için uygundur. Kare hatlara sahip bir yüz şekliniz varsa, omuzlara doğru inen katlı kesim sizin tarzınız olabilir. Keskin çene hatlarınızı bu saç modeli ile yumuşatabilirsiniz.

saç modeli

saç modeli

Kalp şeklinde (alnınız geniş, çeneniz dar ise) bir yüzünüz varsa o zaman kısa kesilmiş modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece gözleriniz ve elmacık kemiklerinizi vurgulamış olursunuz. Oval yüzlü iseniz dümdüz kesimlerden uzak durmalısınız. Katlı kesimler yüzünüzün daha dolgun görünmesini sağlayacaktır.