Her ne kadar saç beyazlaması yaşın ilerlemesinin göstergesi gibi düşünülse de, bu durum daha çok genetik etkenlere dayalı. Bunun yanı sıra beslenme biçimi ve belli başlı vitaminler de beyazlama sürecinde etkili.

saç

saç

Genel olarak saç beyazlamasıyla ilgili şehir efsaneleri bulunur. Örneğin saçta tek bir beyaz tel görmek saçın kısa süre içinde beyazlayacağı anlamına gelmez. Bazen sadece bir iki tel beyaz ile yıllar geçebilir. Diğer bir yanılgıysa beyaz tellerin koparılmasının beyaz saçları artıracağıdır. Aslında beyaz tel kopartmakla sadece saç köküne zarar verilmiş olur. Güneş ışınları sanıldığı gibi beyaz saç oluşumunu tetiklemez. Stresin ise saçı beyazlattığı gerçeği artık kabul ediliyor. Sanıldığı gibi saçları sık boyatmak da saçı beyazlaştırmaz fakat saçı yıpratır. Saçın erken beyazlaması erken yaşlanma anlamına gelmez. İki durum tamamen birbirinden bağımsızdır.

saç bakımı

saç bakımı

Saç Beyazlamasını Yavaşlatan Öneriler

Saç beyazlaması büyük oranda genetik sebepleri bağlı olsa da düzenli yaşanan bir hayat ve doğru beslenmeyle bu durum yavaşlatılabilir. Mesela yumurta sarısı, tahıllar ve sebzelerde bulunan B5 ve B6 vitamini, saça rengini veren melanin hücrelerinin üretilmesine etkilidir. Eksikliğinde ise saçın zamansız beyazlaması ortaya çıkar. Ayrıca saçın yapıtaşını oluşturan keratinin dışarıdan da destek olarak alınması saç beyazlamasını yavaşlatmakta yardımcı olabilir.